«Kolmeteljelised kallurid»

17.02.2019


Majanduse ehitussegmendis kõige massilisemalt kasutatavateks kalluriteks on kolmeteljelised masinad. Just need moodustavad arvukaid karjääre, laadimisbaase ja ehitusi teenindavate autoveoettevõtete tuumiku. 

Kalluri rentimine võimaldab vedada mis tahes puistematerjale ja ehitusprahti, aga ka teostada pinnase väljavedu. Talvisel ajal on kallur asendamatu lume äraveol.Kolmeteljelise kalluri rendihind on madalam kui neljateljelistel konkurentidel. Kui võrrelda veetava laadungi mahtu, on erinevus kuni 30%. 14 t puisteveost 18,5 t neljateljelise masina vastu. Ei maksa ka unustada, et tellija peab hoolt kandma juurdepääsuteede ja objekti enda platsi eest, et kallur pehmesse või vihmaga minema uhutud pinnasesse kinni ei jääks. Siin on kolmeteljelistel masinatel tänu väiksemale kaalule ja paremale manööverdusvõimele vaieldamatu eelis.Kallurid 6х2 või 6х4 on varustatud veokastiga selliste puistematerjalide veoks nagu killustik, liiv ja muld, eemaldatava veokastiga (multilift) või spetsiaalse kastiga asfaldi veoks. Masina üheks vaieldamatuks eeliseks on väike teljekoormus, mis võimaldab kallureid kasutada üldkasutatavatel teedel. Linna piires paikneval ehitusplatsil kasutamiseks on kõige optimaalsemaks variandiks kallur kandevõimega kuni 15 t ja 6х2 valemiga, millel on veokast mahutavusega 10-13 m3. See lühikesel õlal kasutatav masin on üsna kõrgete majanduslike näitajatega. On tähelepanuväärne, et sõltuvalt veokasti paigalduses võib koorma mahalaadimine toimuda tagant küljelt ja kolmelt küljelt. Veoõla pikendamisel suudab masin reise teha üsna kiiresti, kuna kalluri maksimaalne kiirus on 70 km/h ja mida rohkem reise auto kindla ajavahemiku jooksul teeb, seda suurem on tellija tulu. 

Oluliseks teguriks kolmeteljelise kalluri puhul on rattavalem. Valem võib olla 6x2, 6х4 või isegi 6x6, valiku põhjuseks aga on teede kvaliteet ja ilmastikuolud, kus tehnikat kasutama hakatakse.  Alustuseks räägime, millest käib jutt ja milles seisneb erinevus. Valem 6х2 tähendab, et kalluril on 3 telge, aga veab ainult üks paar tagarattaid. Valemil 6х4 veavad mõlemad tagateljed. Meil on olemas ka kallur 6х6, millel veavad kõik 3 telge.Kui kasutustingimused eeldavad häid teetingimusi, piisab valemist 6х2. Sellises komplektsuses kallur tarbib vähem kütust, kuna veotelgi on üks. Samuti saavad kallurid 6x4 kalluritega võrreldes peale võtta rohkem kasulikku laadungit. Kliendi jaoks võib see olla tõsine argument!Neile, kes soovivad tellida puistematerjalide vedu teedeta või linnast väljas asuvatel objektidel, kus teede seisukord soovida jätab, tuleb valik langetada kalluri 6х4 kasuks, kuna selle läbivus on tänu 2 telje veole märksa parem. Jah, selline kallur tarvitab rohkem kütust, läheb kallimaks maksma ja võtta peale vähem lasti, kuid risk, et masina väljatõmbamisele tuleb raisata palju aega, ei vääri seda kokkuhoidu. Kui tingimused objektil on äärmuslike lähedased, tasub valida kõigi kolme telje veoga masin – 6х6, kuid selle masina rendihind on märgatavalt kõrgem.

Sellest, mille poolest milline kallur teie objektile kõige paremini sobib, lugege järgmisest artiklist.

Arve number