Laadurekskavaator – asendamatu «tööhobune»

20.02.2019

Ehitusseadmete tootjad on loonud hulga spetsialiseeritud masinaid, mis täidavad suurepäraselt kindlaid ülesandeid ja teevad teatud töid. Kui aga ehitajatel on vaja vähenõudlikku masinat – «tööhobust» igaks elujuhtumiks, milles on koos universaalsus, kiirus, manööverdusvõime ja võimsus, langeb valik reeglina laadurekskavaatorile. 

«Kõik ühes» tüüpi masin

Mitu ehitusmasinat te oskaksite nimetada, mis suudavad rajada gaasi- ja veetorustikke, koristada ära kuhja lund, purustada betoonikamakaid, muldkehale raudteeliipreid paigaldada ja kraave kaevata? Kõik need, aga ka paljud muud tööd teeb ära laadurekskavaator. Ehitajad kasutavad laadurekskavaatorit juba ammu kõikvõimalike tööde tegemiseks: marmorplokkide järkamisest kruntide võsast puhastamiseni. Metsatöölised kasutavad laadurekskavaatorit kruntide puutüvedest ja võsast puhastamiseks. Maastikukujundusega tegelevad ettevõtted kasutavad neid masinad nii mullatöödeks kui prügikoristuseks. Kommunaalteenistused kasutavad kõigepealt masina ekskavaatorseadet kraavide süvendamiseks ja kanalisatsiooni- või gaasitorude paigaldamiseks, seejärel aga  laadurseadet kraavide täitmiseks. Isegi selles valdkonnas ammu töötavad spetsialistid üllatuvad, saades teada, kui palju erinevaid töid suudab laadurekskavaator ära teha. Selle masina tugevus, vastupidavus ja universaalsus on muljetavaldav ja võib mõnikord olla isegi professionaalide poolt alahinnatud.

 

Laadurekskavaator võimaldab ühe masina abil lahendada suure hulga erinevaid ülesandeid. See teeb laadurekskavaatori mitte ainult äärmiselt praktiliseks, vaid ka ökonoomseks masinaks. Pikas perspektiivis osutub laadurekskavaatori kasutamine teiste tee-ehitusmasinatega võrreldes rentaablimaks ehk lihtsamalt öeldes hoiab kokku oma omaniku raha. See aga omab ehitusettevõtete jaoks suurt tähtsust ja seda eriti tänapäevases majandussituatsioonis. 

Tänu külgeriputatavate seadmete – erineva suurusega kopad, hüdrovasarad, puurseadmed, alusekahvlid, pühkimisharjad,greiferihaaratsid, lumesahad jne – suurele valikule laienevad laadurekskavaatorite võimalused kasutusvaldkonnad märkimisväärselt. Vahetatavad seadmed võimaldavad tõsta isegi väheste kogemustega operaatori  töö tootlikkust.

Laadurekskavaatori eelisteks on mugav panoraampeeglite ja õnnestunult paigutatud operaatoriiste, millelt tagatakse suurepärane ülevaade töötsoonist, aga ka hea manööverdusvõime ja võime töötada ehitusobjektil kitsastes oludes. Tänapäevased laadurekskavaatorid varustatakse sageli esimese vastukaaluga, et parandada masina vastupidavust koormustele ees ja taga  ja kaalujaoturiga piki telgi, mis aitab hästi kaasa kraavide ja aukude süvendamisele.

Tänapäevane laadurekskavaator liigub üsna kiiresti, millel on suur tähtsus ettevõtete jaoks, kellel on vaja lühikese ajaga ära teha suur hulk tööd. Laadurekskavaator suudab arendada kiirust kuni 40 km/h, tänu millele ei pea seda ühelt krundilt teisele transportima. Ehitajad võivad instrumendi masina koppa laadida ja operatiivselt teisele töölõigule saata. Ei mingit võrdlust näiteks ekskavaatoriga: tollel võib 3 km läbimiseks kuluda terve tund, samal ajal kui laadurekskavaatoril võtab see teekond alla 20 minuti ja ongi masin valmis tööks uueks kohas. Suurem tootlikkus ja rentaablus on käegakatsutavad.

Uute laadurekskavaatori mudelite iseärasused

Tootjad teevad laadurekskavaatorite täiustamise kallal pidevalt tööd. Kliente küsitledes selgitatakse välja, milliseid funktsioone ja võimalusi nad oma laadurekskavaatoritel näha tahaksid.

 

Tänapäevased laadurekskavaatorid on varustatud juhtkangiga, millel on funktsioon «lülitumine automaatjuhtimisele», mis hõlbustab operaatori tööd. Need on võimsamad ja vastupidavamad kui eelmise põlvkonna masinad. Tänapäevane 74-hobujõulise mootoriga masin on palju suuremate võimalustega kui samasuguse võimsusega, aga 10 aastat tagasi välja lastud masin.

Uued mudelid varustatakse võimsate hüdrosüsteemidega, mis suudavad käima panna praktiliselt kõik tarbijale vajalikud külgeriputatavad vahetatavad seadmed – hüdrovasarad, erinevad kopad, freesid, seade kändude purustamiseks või greiferhaarats palkide, torude või suurte kivikamakate transpordiks ja täpseks positsioneerimiseks. 

Laadurekskavaatori rent – see teenus on täna aktuaalne nii ehitus-, tee-ehitus- ja kommunaalettevõtetele kui eraisikute seas. See tehnika köidab oma universaalsuse, manööverdusvõime ja võimega teostada väga mitmesuguseid töid:

  • Kraavide, tiikide ja süvendite kaevamine;
  • Puistematerjalide laadimistööd;
  • Kaevude kaevamine;
  • Teede remont ja ehitus;
  • Erinevat liiki prügi laadimine;
  • Alustele paigutatud veoste teisaldamine;
  • Kruntide planeerimine.
  • Haljastamine
  • Lumekoristamine

Arve number